Polly Boot Kauçuk Taban


POLLY BOOT olarak müşterilerimize bot tabanı olarak “kauçuk nitril taban” sunmanın gururunu yaşıyoruz. Kauçuk nitril tabanın PU ve TPU ya göre avantajları daha çoktur. Ancak bugüne kadar pahalı olduğu için pek tercih edilmiyordu. Kauçuk tabanın delinme direnci ve kayma direnci diğer tabanlara göre çok üstündür.

Ayak giyeceklerinde dış taban çok önemlidir. Doğru uygulama için doğru tabanın seçilmesi kullanıcının etkin bir şekilde korunmasını sağlayacaktır. Taban seçiminde dikkate alınacak hususlar, koruyuculuğunun yanında, konfor, hafiflik, ısı yalıtımı ve ergonomik tasarım gibi unsurlarda dikkate alınmalıdır.

Doğru tabanı seçmek için(PU taban ya da kauçuk taban) dikkate alınması gereken en önemli unsurlar yüzeyin tipi ve durumu şeklinde özetlenebilir. POLLY BOOT kullanıcılarına tamamı PU tabanın yanında içi PU ile doldurulmuş botun dış yüzey ile temas eden kısmı kauçuk(vulkanize) olan taban da sunmaktadır.

Yüzey durumlarına göre aşağıdaki gibi taban seçimi yapılabilir.

 • Yüzey/zemin kuru ve pürüzsüz ise her iki tabanda(poliüretan ve kauçuk taban) kullanılabilir. Ancak kauçuk tabanın yüzeyi kavraması daha iyi olduğundan kayarak düşme riskini poliüretan tabana göre daha çok azaltır. Ancak poliüretan tabanda daha hafif olması nedeniyle tercih edilebilir.
 • Yüzey/zemin kuru ve pürüzlü(dokulu) ise Poliüretan taban tercih edilmelidir. Aşınmaya karşı yüksek direnci ve hafifliği ile daha mantıklı daha doğru bir seçim olabilir.
 • Islak, nemli ve yağlı yüzeylerde/zeminlerde en iyi seçenek kauçuk tabandır. Çalışanın hareket halindeyken su ve yağın tahliyesini sağlayan dişli ve kauçuk bir taban seçmek zorundadır.
 • Yüzey/zemin hayvan ya da balık yağları ile temasta ise en iyi seçenek poliüretan tabandır. Ancak yine tahliyeyi sağlayan dişli taban yapısına sahip olduğunu unutmayalım.
 • Çalışma yüzeyi/zemini düzgün olmayan pürüzlere sahip ise önerimiz kauçuk dış tabandır.
  Çalışma sıcaklıkları dikkate alındığında;
 • 90⁰C an yüksek sıcaklıklarda, kauçuk taban seçimi uygundur.
 • 0⁰ ile 10⁰C arasında soğuk ve kuru bir yüzeyde (örneğin, beton, seramik ve çelik), her iki taban(poliüretan ve kauçuk taban) da uygundur. Eğer hafifliği tercih ediyorsanız poliüretan taban, yere tutunmayı tercih ediyorsanız kauçuk tabanı tercih etmek daha mantıklı bir seçim olacaktır.
 • -20⁰C’den 0⁰C’ye kadar, Soğuk, karlı ve donmuş yüzeylerde kauçuk tabanlar mükemmel şekilde uygundur.
 • Islak buz üzerinde -5⁰C ila 5⁰C arasındaki sıcaklıklar için kauçuk tabanlar en iyi seçimdir.